ריהוט לבית

בין קודש לפרקטיות – כיצד לבחור ספריית קודש?

 

איך לבחור ספריית קודש

איך לבחור ספריית קודש

 

עבור שומרי מסורת רבים, ספריית קודש היא הפינה המשמעותית ביותר בבית. זאת אשר מסמלת באופן פיזי (ככל שהדבר אפשרי) את הלימוד, הרוחניות והחיבור לתרבות היהודית הענפה. משום כך, בחירת ספריית קודש נעשית בזהירות המתאימה תוך הקפדה על כל הפרטים הקטנים ועל קלה כחמורה. בכתבה הבאה נציג מספר היבטים שמומלץ לשים לב אליהם בעת שבוחרים ספריית קודש עבור המרחב הביתי.

לצפייה בקטלוג ספריות וארונות קודש המלא לחצו כאן.

 

סלון או חדר שינה, הכל עניין של אמונה בבחירת ספריית קודש

שאלת המיקום היא שאלה נכבדה ביותר כשעוסקים בבחירת הספרייה המתאימה.

יש שיעדיפו להציב את ספריית הקודש בחללים גדולים כגון: סלונים או מערכות ישיבה בבית, כך שתוכל להיות גלויה לעיני כל ותאפשר לאורחים להתרשם ממנה. אחרים מעוניינים בפינה יותר פרטית עבור ספריית הקודש ויניחו אותה בחדר העבודה או השינה, שם יוכלו לעסוק במלאכת הלימוד בשקט ללא הפרעות. לכל חדר היתרונות שלו הקשורים בספרייה, ויש לחשוב באיזה מהם הספרייה תשרת אותנו בצורה המיטבית. יש לזכור שנוסף על היותה פינה חשובה מאין כמותה לאחסון ספרי הקודש, לספרייה גם תפקיד עיצובי משמעותי, אשר יכול להיות שונה בכל חדר וחדר.

לאחר ששאלת החדר נפתרה יש להרהר בעניין הגודל. חשוב להקפיד על התאמה בין המקום שהוקצה לה בבית לבין גודלה של הספרייה.

כדאי לא לחפף את עניין המידות ולהיות מדויקים ככל הניתן בכל הקשור למספרים – כך תמנע עוגמת נפש הכרוכה בכך שהמקום צר מלהכיל. עניין נוסף ששווה לתת עליו את הדעת בהקשר המידות הוא שספריית הקודש עשויה לגדול עם השנים. לכן אולי יהיה משתלם לבחור מראש ספרייה מעט גדולה מהדרוש, על מנת שיתאפשר אחסון נח של ספרי קודש נוספים שיגיעו בעתיד.

 

תורה וגילופים

מתוקף היותה פינה חשובה ומשמעותית, בתים רבים ירצו להשקיע בנראות של הספרייה ולעטר אותה בעיטורים שונים. אכן מדובר ברהיט שגילופים הולמים אותו מאוד ומוסיפים לו נופך אמנותי מרהיב ומעניין. יש המעצבים את ספריותיהם עם סמלים יהודים מובהקים, יש כאלו הבוחרים להשקיע בפיתוחי עץ צורניים, ויש אשר חורטים פסוקים נבחרים מספרי הקודש. כשזה נוגע לקישוטים מרחב היצירתיות הוא אינסופי כמעט ומאפשר להפוך את הספרייה לאישית ומותאמת עבור האופי המשפחתי.

הקישוטים כמובן אינם מוגבלים לגילופי עץ בלבד. ניתן לעטר את קירות הספרייה עם פרזולים איכותיים, קישוטי זכוכית וציורים מושקעים. מומלץ לבחור את הקישוטים עם מידת מה של מחשבה, אחרי הכל מדובר ברהיט שילווה אתכם ככל הנראה לתקופה ארוכה וכדאי שהוא יהיה אסתטי ומאיר פנים עבורכם. כאשר בוחרים בעיטורים השונים חשוב להקפיד על איכותם על מנת שלא יתבלו תוך זמן קצר.

 

העץ הוא גבוה, העץ הוא חשוב

ספריות קודש בנויות ברובן הגדול מעץ. שם הקוד עץ הוא כותרת רחבה לסוגים שונים של עצים המשמשים לעבודות נגרות, והם כמובן באים באיכויות שונות. כאשר בוחרים ספריית קודש מומלץ מאוד לבחור בכזאת אשר עשויה מעץ איכותי ביותר. שלא כמו ארון בגדים, ספריית קודש צריכה לתמוך במספר רב של ספרים עבי כרס ולכן יש לבחור בעץ שיידע לשאת בעומס כראוי. בנוסף, בפעמים רבות הספרייה תהיה בנויה ללא רגליים ולכן תהא חשופה לרטיבות מהרצפה (כתוצאה מניקיונות למשל). עקב כך יש לשים לב שהעץ הנבחר אינו ייהרס או יירקב כתוצאה ממגע עם מים.

כפי שבוחרים טוב טוב את סוג העץ, כך מומלץ גם להקפיד על הנגר או על החברה ממנה רוכשים את ספריית הקודש. ספריית הקודש אינה רהיט ככלל הרהיטים והיא דורשת את ההתמחות הייחודית עבורה. קיימים קורסים ספציפיים עבור בניית רהיטי קודש וכדאי מאוד להזמין את הספרייה מאדם שאכן עבר קורס כזה ויש לו ניסיון בתחום. נגר בעל ניסיון יוכל לתרום את הנדבך האמנותי הרצוי ולתת אווירת קדושה הולמת עבור הספרייה.

 

ללכת על בטוח בבחירת ספריית קודש

ספרי הקודש הם לא פעם פריטים יקרים מאין כמותם. אם לא במובן הכספי הטהור, אז  לפחות בערך הסנטימנטלי שלהם. לכן אנשים רבים ירצו לוודא שהספרים אכן מוגנים כראוי בספריית הקודש. קיימות אופציות שונות לשמירה על הספרים: יש ספריות אשר מאפשרות נעילה במפתח או אפילו בקוד, אחרות פשוט בנויות ממחיצות עבות שמגנות על הספרים מפני נזקי השגרה (חשיפה לשמש, משחקי ילדים, הצטברות אבק וכדומה), וכמובן שקיימים עוד פתרונות. כדאי להיות מודעים לאפשרויות השונות ולתת לספרים את הבטיחות המקסימלית לה אתם חושבים שתזדקקו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *